navigation house arrow navigation informacje dla klientów arrow navigation drewno arrow navigation naturalne piękno

Naturalne piękno

Drewno to materiał naturalny i jako taki jest niepowtarzalny, wręcz unikatowy w każdej swej części. Na tę niepowtarzalny charakter drewna mają wpływ: budowa anatomiczna, biel, twardziel, rysunek przyrostów rocznych na płaszczyźnie, sęki.

Budowa anatomiczna

Do produkcji naszych mebli używamy tylko drewna drzew gatunków liściastych. Drewno te pod względem budowy anatomicznej dzieli się na pierścieniowo-naczyniowe (dąb, jesion) i rozpierzchło-naczyniowe (buk, olcha, brzoza, orzech, czereśnia). Gatunki pierścieniowo-naczyniowe odznaczają się bardzo wyraźnym pierścieniowym rozmieszczeniem naczyń (por drewna), mających zarazem duże wymiary. W efekcie rysunek drewna dominują bardzo wyraziste pasy powstałe przez skupienia dużych naczyń-widocznych w postaci porów.

Rysunek

Rysunek drewna zależy od: różnicy barw drewna wczesnego i późnego, przebiegu włókien drzewnych i promieni rdzeniowych, barwy sęków. Przede wszystkim jednak od rodzaju przekroju drewna. Drewno o falistym przebiegu włókien ma ciekawszy rysunek i jest szczególnie cenione przez stolarzy. Przy produkcji mebli zawsze staramy się tak dobrać i zestawić drewno by podkreślić naturalne piękno jego rysunku.

Sęki

Są nieodzownym elementem budowy każdego drewna. W procesie produkcji każdy sęk sprawdzany jest pod względem wielkości, zdrowotności, spękań etc. Na drodze selekcji wybierane są tylko takie zestawienia sęków, które nie zakłócają harmonii całego mebla. Każde spękanie wypełnianie jest wstawkami z drewna litego i wyrównane do gładkości z powierzchnią. Nie używamy kitów ani szpachli, ze względu na ich niską trwałość. Tylko 100% drewno lite zapewnia radość z długiego użytkowania naszych mebli.

Biel

Drewno bielaste stanowi zewnętrzną część pnia drzew. Jej główna funkcja w drzewie to przewodzenie składników odżywczych wzdłuż pnia do całego drzewa. Ma jasny kolor. Właściwości bielu zmieniają się w zależności od gatunku drewna. Przy produkcji mebli staramy się wyeliminować drewno bielaste tam gdzie jest ono nieporządane, a zarazem tam gdzie jego właściwości pozwalają, zastosować go dla nadania kontrastu rysunkowi mebla.

Twardziel

W odróżnieniu od drewna bielastego, drewno twardzielowe stanowi wewnętrzną część pnia drzewa. Jest „rdzeniem” drzewa, zapewniającym mu jego wytrzymałość i odporność. Gatunki takie jak: buk, olcha, brzoza nie wytwarzają twardzieli. Twardziel ta jeżeli powstaje jest wynikiem zaburzeń w rozwoju drzewa i jest niekiedy materiałem cennym i poszukiwanym – ma to miejsce w przypadku buku.